2025. február 14., péntek

2015 - 2025 – Tíz éve jelent meg az Őrző első kiadása II.

Nem jellemző rám, hogy hosszú véleményposztokat írok, de már elég régóta gyűlnek bennem a szavak, több is mint tíz éve, ezért ebben az új bejegyzésben továbbviszem az előzőben megkezdett gondolataimat.

NewLine webshop  ★ Libri    Líra 

Írtam róla, hogyan sokan elzárkóznak a magyar íróktól, talán ezért erősödik újra az a tendencia, hogy a magyar írók angolszász álnevet választanak. Ráadásul olyanok is váltanak, akik eddig magyar néven írtak, sokan azért, mert új zsánerben kezdenek írni, mint a fantasy.

Romantasy, dark romance-t regényeket szinte csak külföldi névvel találhatunk a magyar piacon, melyek mögött sokszor magyar szerzők rejtőznek.
 
Más műfajban bőven akadnak magyar írók, akik a saját nevükkel is az eladási listák élén állnak, de a fantasy más. Mintha mi magyarok nem mernénk álmodni, vagy nem mernénk hinni az álmok erejében. Rejtegetjük a mítoszainkat, mintha nem szeretnénk megőrizni a múltunkat. Egyre kevesebben értik a régi dalokat, szólásokat, ismerik a motívumok jelentését a népművészeti tárgyakon.
Pedig a magyar nyelv nagyon összetett, mély, többszörös jelentéstartalmú, rétegezett fogalmakkal rendelkezik. 
Csak egyetlen példa, ami a fantasyhez is illik: javasember → javaslata van → a javadat akarja → jót akar → gyógyító. 

Korábban én is választottam több álnevet is (ékes példa erre Rica Whimsy, a bejegyzések írója). Még ezt a szerkezetileg a nevemre leginkább hasonlító változatot sem érzem önazonosnak, így amikor döntésre került a sor, végül mindig a saját nevemmel  – melyből a vezetéknév apukámé – jelentek meg az írásaim.

Nem az írásból élek, de könyves szakmában dolgozom, könyvtáros vagyok, és dolgoztam már antikváriumban is.

Nem kötnek a határidők, de nem is tudok megírni minden évben egy teljes regényt. Szükségem van rá,  hogy időnként félretegyem a kéziratot, töltekezzem, majd a megfelelő hangulatban újra írni kezdjek. Az írásszünetek alatt kialakul a kellő távolság ahhoz, hogy hideg fejjel, viszonylag objektíven szemléljem az történetet. Így könnyebben feltűnnek a logikai bakik és egyéb hiányosságok.
Egy-egy kéziratom öt-hatszoros átíráson, átdolgozáson is átmegy az évek során, mielőtt szerkesztőhöz kerülne.
Így egyre mélyebben megismerem a karaktereket, egyre több minden tárul fel előttem a múltjukból, az életükből, melynek  egy része – ahogy már írtam róla korábban – be sem kerül a történetbe, csak árnyalja a szereplők viselkedését az interakciókban a regény folyamán.
A könyvkiadás költségeit sem tudom  előteremteni egy év alatt. Mondhatjuk, hogy az utazásra költhető spórolt pénzem fektetem be az írásba, hogy a fantáziavilágomban pihenjem ki a valóság fáradalmait.

A Széttört akkordok folytatása minden bizonnyal csúszni fog, ugyanis hiába a jó értékelések, a bloggerek segítsége, az eddig eladott könyvekből egyelőre nem tudok új könyvet finanszírozni, de remélem, 2026-ban nyomtatásba kerülhet.

Örömből, szerelemből, szenvedélyből írok, egy mélyről jövő késztetés miatt, mert a bennem kavargó gondolatok kitörésre vágynak. A megjelentetés sokkal nehezebb feladat egy történet megírásánál, a marketingmunka számomra kényszer. Mégis megéri minden befektetett energia a hűséges olvasók miatt, akik várják az új köteteket, és maguk is sokat segítenek a véleményükkel.

Már sokan írtak arról, hogy a nagy könyváruházak milyen arányban részesülnek a könyvek árából. Az új törvény, ha más szemlélettel készül, változtathatott volna ezen. Abban az esetben, ha a kiadó vagy a kiadó saját boltja, webshopja adhatna az első évben is 10%-nál nagyobb kedvezményt, akkor az olvasóknak megérné náluk vásárolni, náluk maradna a bevétel jelentősebb része, és ezt további könyvek kiadására fordíthatnák.  
Jelen esetben azonban a szállítás, postázás szintén magas ára miatt sokkal kedvezőbb könyvet venni a nagyáruházaktól, ahol a rengeteg boltban van például személyes átvételi lehetőség, jóval szélesebb kínálat, és meg lehet venni mindent egy helyen. Így érthető, hogy az olvasók miért náluk vásárolnak.
Az én könyveim is jellemzően ott fogynak jobban.  

NewLine webshop  ★ Libri    Líra  
 
A másik hatalmas probléma  a könyvek  illegális letöltése. Megnézve a regényeim forgalmát ezeken az oldalakon, látszik, hogyha azok, akik letöltötték, megvásárolták volna akárcsak akciósan a könyváruházakban, vagy a NewLine Kiadó webshopjából, vagy dedikáltan kérték volna tőlem, akkor  jelenleg az új Őrző kivételével egyetlen könyvem sem lenne már kapható. Így az év végére akár nyomdába is kerülhetne az új könyv Gittáról és Joshról. Könnyű szívvel írhatnám az Őrző, vagy a Jádeszív folytatását is... De ezekben az esetekben nem történt vásárlás.
Hiába kértem az adminokat, nem reagáltak, vagy ha le is szedték, megírták, hogy arról már nem tehetnek, ha újra visszakerülnek a file-ok.
Emiatt sem lesz egyelőre e-könyv az Őrző új, javított kiadásából.  
 
Szívesen írnék többet, vannak jegyzeteim és vannak ötleteim, de az időmből és az energiámból arra is kell fordítanom, hogy minél többször megmutassam a könyveimet a közösségi médiában.

Hálás vagyok a bloggereknek, az olvasóknak, akik képeket tesznek közé, értékeléseket, ajánlókat írnak. Nélkülük szinte lehetetlen lenne  másokhoz eljuttatni a könyvek hírét.

NewLine webshop  ★ Libri    Líra

Az érzékeny tartalom miatti korlátozás eddig nem érintette a könyveimet, azonban a Széttört akkordok folytatásában már most szintet léptem a kéziratban.
Nem fogok belőle erotikus regényt írni, de a szerelem, a szeretkezés és az erotika az életünk szerves része, és Josh karakterét képtelenség mindezek elhagyásával hitelesen bemutatni.
Igyekszem, hogy minél előbb megismerhessétek ezt a történetet, még úgyis, hogy az írás mellett posztokat gyártok és képes anyagokat készítek.
 
Szeretném a blogot is újra felpörgetni, még nem tudom, hogy legközelebb olvasásélményt vagy egy hasonló véleménycikket hozok....
 
 
 



2025. február 8., szombat

2015 - 2025 – Tíz éve jelent meg az Őrző első kiadása I.

Mit tanultam az Őrző első, tíz évvel ezelőtti és tavalyi megjelenése között eltelt években?
 


Írónak lenni kemény munka, magánkiadásban megjelenni különösen.
Magánkiadásban minden hibád sokat nyom a latban, a korrektorodé és a szerkesztődé is, már ha egyáltalán eljut a könyved az olvasókig. Sokan nem olvasnak magánkiadású könyvet, mert silány minőségűnek tartják, a szerzőt dilettánsnak, amatőrnek bélyegzik, mert nem kellett egyetlen hagyományos kiadónak sem a műve. Amikor 2015-ben kezembe vettem az Őrző első példányait, magam is szembesültem azzal, hogy milyen kevés ismerettel vágtam bele a dologba, hiszen a könyv belíve nem úgy nézett ki, ahogy vártam. Ezért a 2016-os javított második kiadásig nem is nagyon ajánlottam senkinek Triar történetét.
 
Sokan nem olvasnak magyar íróktól, mert azért keresik a könyvek csodáját, hogy elszakadjanak a magyar valóságtól.
Ez egy teljesen helytálló érv, amivel nem lehet vitatkozni.
Az viszont elszomorít, hogy mások pedig nem tartják elég tehetségesnek a magyar szerzőket az angolszász nyelvterületen alkotókhoz képest.
Így én azoknak az olvasóknak írok, akik esélyt adnak  egy magyar szerző, magyar néven írt könyvének is. 
Hogy megtaláljuk egymást ahhoz azonban reklámoznom kell, tartalmat gyártani a közösségi oldalakra, ami belefér az ember habitusába, lelkületébe, idejébe, leginkább az éjszakáiba, munka mellett és gyakran az írás helyett.
Úgy kell reklámozni, hogy nincs reklámkeret, fontosabb a minőségi korrektúra, szerkesztés, borító.
 
A könyvpiac általános helyzetére, és a törvényi háttérre nem szeretnék kitérni, ez most személyesebb, szubjektív bejegyzés.
Elkeserít, hogy nincs eszközünk az illegális letöltések ellen.
  
Ha az ember a nyilvánosság elé viszi az írását, el kell fogadni, hogy nem tetszhet mindenkinek, és mivel a tökéletességre csak törekedni lehet, a kritika lehet jogos és igaz.
Ám vannak szomorú, de tanulságos emlékeim rossz, sértő, személyeskedő véleményekről, értékelésekről. Megtanultam, hogy jobb hallgatni a nem egészen helytálló, sokszor a figyelmetlen olvasásból eredő vélemények esetén is. Előfordul, hogy a helyreigazítási kérés, magyarázkodás  csak ront a könyv helyzetén.
Az ilyen esetek ellen nincs más eszköze az írónak, csak jól megkeményíteni a szívét, hogy ne veszítse el a lelkesedését a további munkához, miközben lakatot tesz a szájára, a billentyűzetére.
 
A reklámozás miatt megtanultam képszerkesztő programokat használni, igyekszem jó minőségű fotókat készíteni.
A történetek hitelessége érdekében, szakkönyveket, forrásmunkákat olvasok még úgyis, hogy fantasy-t és misztikus regényeket írok.
A csalódások miatt sokszor éreztem úgy, hogy feladom. Hónapokra, sőt évekre felhagytam az írással, és fogadkoztam, hogy elengedem az álmomat, hogy a gondolataimat, a bennem élő világokat és azok lakóit másoknak is megmutassam.
Ám a világok és a történetek nem engednek el engem, nem tudok nem írni...
 
Hálával és szeretettel gondolok azokra, akik ebben a tíz évben esélyt adtak a regényeimnek és az Olvasóim lettek!
 


Köszönöm!
Folytatása következik...